Životní koučink vs psychoterapie
Psychoterapie - nepostradatelná při řešení problémů, jako jsou úzkosti, deprese, OCD, zanedbávání, zneužívání, vážná nemoc v rodině, rozvod apod. a pro úspěšné nasměrování zpět do normálního života. Koučink pomáhá lidem dosáhnout plného potenciálu – dostat se z místa, kde se právě nacházejí, na místo, kde si přejí být (a také to své vysněné místo vůbec objevit). Oba přístupy spojuje naslouchání a kladení důležitých otázek, pochopení životních vzorců.
Životní koučink pro dospělé vs pro dospívající
Jako rodiče můžeme mít jiný názor. Dospívání je fascinující období. Vidíme před očima mladého člověka, jehož tělo připomíná dospělého, zatímco uvnitř je zkoušené přívaly hormonů, mysl je tvárná a otevřená, jako nebyla nikdy před tím a v životě již nebude. Zdá se to neuvěřitelné, ale mozek dozrává až kolem 20. roku života a jeho vývoj kulminuje mnohem později, než si doposud vědci mysleli – až po 30. roce, kdy se celý proces postupně završuje dozráváním čelních laloků, které jsou zodpovědné za přemítání, posuzování, abstraktní uvažování, plánování, tzv. prospektivní paměť i schopnost podívat se na věci z jiného úhlu. Tyto části lze nazvat "manažery lidského mozku".
Když se dítě narodí, jeho mozek je tím nejméně rozvinutým orgánem. Teenagerův dosahuje 80% svého potenciálu. Je navíc velmi citlivý a zranitelný. Současně výkonný, flexibilní i ovlivnitelný jako v žádných dalších fázích života.
Jaký je úkol nás dospělých (kromě toho toto náročné období přežít v co největší možné míře harmonie)? V první řadě nezapomenout, že zrak nás klame. Teenager není dospělý, v dospělém těle se skrývá člověk, který bytostně potřebuje ke svému vývoji ty správné průvodce, dospělé, od kterých může získat podporu, kteří budou mít trpělivost s ním opravdově a otevřeně mluvit a snažit se mu porozumět.
A protože to není snadný úkol, rodiče na to nemusí být sami.
Životní koučink vs rodiče
Rodičovství – absolutní základ, koučink – nadstavba umocňující vklad rodičů a přesahující rámec tradiční rodičovské role v oblasti rozvoje morálky a charakteru. V některých případech vzejde potřeba koučování ze situace, kdy rodiče hledají pro svého potomka větší podporu při poruchách učení nebo jiných vývojových problémech, pomáhají mu překonat ostych, budovat své sebevědomí, hledají způsoby, jak může zvládat tlak vrstevníků. Nejde však jen o pomoc pro ty, kteří mají problémy. Díky koučinku si děti vytvoří zvláštní sadu dovedností, které mohou používat během dětství, dospívání i po zbytek svého života. Dopřát dítěti koučink neznamená, že selhávám jako rodič, naopak – podporuji ho v důvěře, že zvládne být kapitánem vlastní lodi života, a to i na rozbouřeném moři.
Životní koučink vs škola
Škola děti učí perfektně popisovat svět kolem nás, koučink obrací děti a dospívající dovnitř, k poznání sama sebe a vlastních darů, strachů, emocí, silných a slabých stránek a práce s nimi.